Odpowiednia dieta czworonogów – co powinna zawierać dobra karma

Nasz czworonożny przyjaciel jest bez wątpienia bardzo ważny dla każdego z nas. Bez znaczenia jest, czy jest to pies, czy też kot – zwierzak traktowany jest zazwyczaj jako kolejny członek naszego rodzinnego stada. Nikogo więc nie dziwi fakt, że staramy się naszym futrzanym podopiecznym zapewnić jak najlepszy standard życia, by w dobrym zdrowiu dzieliły z nami wspólny czas. Jedną z najważniejszych spraw, która warunkuje dobre zdrowie czworonogów – zarówno tych psich, jak i kocich, jest właściwa, bogata w wartości odżywcze dieta.

Jaka karma dla kota i psa spełni nasze oczekiwania? Zapewne nie odkryję Ameryki, pisząc, że najważniejszym składnikiem, które nasz podopieczny powinien dostarczać swojemu organizmowi, jest białko zwierzęce pod postacią mięsa. Zarówno psy, jak i koty wywodzą się od drapieżników, stąd właśnie mięso powinno być głównym składnikiem ich diety. Producenci karm dla czworonogów, mają oczywiście tego świadomość, lecz w pogoni za zyskiem i na skutek obniżania kosztów produkcji, z biegiem lat doprowadzili do zjawiska niemal kompletnego wyeliminowania białka zwierzęcego ze składu karmy. Do dziś na rynku możemy spotkać karmy, które zawierają „do 4% mięsa” – reszta to wypełniacze, barwniki i substancje konserwujące. Jak można się domyślić, karmy tego rodzaju nie dostarczą naszym pupilom zbyt dużej ilości potrzebnych składników odżywczych. Ponadto pies, czy kot musi zjeść takiej karmy o wiele więcej, by zaspokoić swój głód, co z czasem powoduje znaczący przyrost wagi i związane z nim dolegliwości zdrowotne.

Czarny wilczur na śniegu z wywieszonym językiemNa szczęście trend ten powoli się odwraca i na rynku dostępna jest całkiem sporo karm wysokiej jakości o odpowiednim, procentowy „udziale” mięsa w składzie. Oczywiście nie ma nic za darmo i za wyższą jakość trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Opiekun czworonoga staje więc przed wyborem i często musi iść na kompromis, szukając karmy wystarczająco dobrej dla swojego pupila, jednak w granicach jego finansowych możliwości. Przyjęło się, że za dobrą karmę dla psa uważamy taką, w której udział mięsa oscyluje w granicach 22% jej składu. Jest to podobno wystarczająca ilość, by zwierzak funkcjonował bez poważniejszych powikłań zdrowotnych. Podobnie jest z kotami. Na rynku dostępne są też jednak karmy, gdzie mięso stanowi i ponad 80% składu – to tzw. karmy z wyższej półki, a ich zakup stanowi często dotkliwy cios dla domowego budżetu.

Nasze czworonogi z pewnością docenią karmę wyższej jakości, a po paru tygodniach wiele dolegliwości spowodowanych niewłaściwą dietą powinno ustąpić. W naszego kota, czy psa wstąpi dodatkowa energia, wzmocni się sierść, oraz wzrośnie ochota do zabawy.