Dieta Dukana

Dieta bijąca rekordy popularności, charakteryzuje się szybkimi rezultatami oraz brakiem wymogu aktywności fizycznej. Jednak według lekarzy nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wskazywane są przez nich liczne skutki uboczne. Nie powinna być również stosowana na własną rękę, niewiedza prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy zatem wybrać czy chcemy osiągnąć szczupłą sylwetkę kosztem własnego zdrowia.

Sama dieta jest bardzo rygorystyczna. Niemalże przez cały czas jej stosowania należy spożywać produkty białkowe. Dopiero drugi etap daje możliwość wprowadzenia kilku urozmaiceń jak warzywa. Lista samych produktów również jest mocno ograniczona. W efekcie do organizmu nie są dostarczane odpowiednie witaminy i minerały, które niezbędne są do prawidłowego jego funkcjonowania. Osoba na diecie może zatem odczuć ogólne osłabienie oraz być bardziej podatna na choroby. Samo białko, to również brak błonnika, a więc zwiększa ryzyko zaparć. Brak ograniczenia liczby posiłków również robi swoje – brak regularności może doprowadzić do ciągłego odczuwania głodu po zakończeniu diety. W efekcie wiele osób bo zakończeniu diety szybko wraca do wagi sprzed jej wprowadzenia.

Dieta Dukana ma wiele wad, jednak można doszukać się kilku pozytywnych stron. Nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, zatem jej stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Na podstawie badań oraz samej konsultacji mogą określić, czy jest ona dla nas w ogóle bezpieczna. Nie powinny jej stosować osoby o problemach z chronicznym zaparciem, układem moczowym oraz kobiety w ciąży. Warto pamiętać, że nigdy nie będziemy mogli wrócić do starych nawyków żywieniowych. W przeciwnym razie poprzednia waga powróci błyskawicznie, a samo utrzymanie jej na stałym poziomie będzie niewykonalne.

Dieta Dukana mimo swoich pozytywnych czynników nadal uważana jest za bardzo niebezpieczną i niechętnie stosowana jest przez lekarzy oraz dietetyków. Zatem jeżeli chcesz zrzucić kilka kilogramów koniecznie udaj się do profesjonalisty. Taka decyzja pozwoli cieszyć się nową sylwetką bez utraty zdrowia.