Publiczna służba zdrowia z punktu widzenia pacjenta

Jaka jest nasza Polska służba zdrowia, każdy wie, bo najczęściej doświadczył tego na własnej skórze. Długie kolejki do specjalistów, w których nieraz musimy czekać miesiącami, dziwne procedury i często przestarzały sprzęt, którym dysponują publiczne przychodnie – z tym musimy borykać się na co dzień. Jest to o tyle trudne, że często doświadczamy różnych nie do końca zrozumiałych dla nas zawiłości proceduralnych podczas choroby, co dodatkowo komplikuje cały proces naszego powrotu do zdrowia.

Polscy lekarze specjaliści należą do najlepszych na świecie i mimo że publicznej służbie zdrowia do ideału daleko, to świetnie odnajdują się oni w koegzystującym z nią sektorze prywatnym. Liczne prywatne praktyki, gabinety i przychodnie, wspierają szpitale i przychodnie publiczne – głównie w kwestii wizyt specjalistycznych, na które (w przypadku zapisów na wizytę refundowaną przez NFZ), przyszłoby nam czekać miesiącami. Nie wiem, jak to wygląda teraz, ale wcześniej ta paradoksalna sytuacja miała miejsce zdecydowanie za często i pewnie każdy z nas jej nie raz doświadczył.

Przykładowo dopada nas zapalenie ucha. Udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu – tu zazwyczaj udaje nam się dostać dość szybko. Dostajemy leki przeciwbólowe i skierowanie do laryngologa – i tu zaczynają się przysłowiowe „schody”. Mamy teraz dwie opcje – umówić się do laryngologa prywatnie i z tym zazwyczaj problemu nie ma (choć wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami) lub zlokalizować laryngologa, który ma umowę z NFZ i wolne terminy w najbliższym czasie – co jest zadaniem bardzo trudnym. Często najwcześniejszy wolny termin, na jaki się załapiemy to miesiąc od momentu naszego skutecznego telefonu do prywatnej przychodni czy gabinetu. Samo udane dodzwonienie się i nietrafienie na zajętą linię też można uznać za pewien sukces.

W przypadku poważniejszych schorzeń, wymagających operacji lub zabiegów, oczekiwanie na termin może wydłużyć się do kilku lat – w przypadku tych refundowanych przez NFZ. Czasami nie ma więc innej możliwości i trzeba skorzystać z prywatnej przychodni czy kliniki, w której przyjmuje i wykonuje zabiegi polecany nam np. neurochirurg Bydgoszcz nie jest miastem szczególnie dużym, ale prywatnych praktyk znajdziemy tu całkiem sporo.

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i często w przypadku poważniejszych schorzeń warto jak najszybciej przystąpić do leczenia, o ile oczywiście taka możliwość jest w naszym finansowym zasięgu.