Srebro – pogromca bakterii

Srebro uśmierca bakterie, działając na ich DNA. Jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności spośród wszystkich metali. Niezwykłą właściwość tego szlachetnego kruszcu wykorzystali także niedawno producenci sprzętu AGD. Zresztą nie byli oni jedyni. Z antybakteryjnego i antyseptycznego działania srebra zdawali sobie sprawę już starożytni Grecy – przechowując wodę w srebrnych dzbanach. Trochę później odkryto, że wrzucanie srebrnej monety do naczynia z mlekiem skutecznie je sterylizuje.

„Doświadczenia naukowe wykazały, że w środowisku, gdzie znajdują się jony srebra, giną bakterie. Dzieje się tak dlatego, że są one przyciągane przez jony, które działają na ich DNA. Zaburzają ich strukturę i zdolności fizjologiczne, prowadząc do ich szybkiej śmierci.” (cyt. prof. M. Łuczak).

Na tej podstawie firma Samsung opracowała technologię „Silver Nano”. Polega ona na rozłożeniu srebra do nano-cząsteczek i wykorzystaniu jego antybakteryjnego działania do ograniczenia rozprzestrzeniania się bakterii w najbardziej na to narażonym sprzęcie codziennego użytku, czyli w lodówkach, klimatyzatorach, pralkach i odkurzaczach.

W pralkach wykorzystujących tę technologię umieszczono płytki srebra, których cząsteczki dostają się do prania i usuwają bakterie oraz nieprzyjemny zapach, zabijając komórki grzybów. Wnętrza lodówek z kolei pokryto warstwą srebra, aby jego cząsteczki zwalczały bakterie pochodzące z jedzenia. Technologia „Silver Nano” sprawdza się też w klimatyzatorach. Nieserwisowane i nieczyszczone regularnie rozsiewają kurz, bakterie, grzyby i pleśnie, odpowiedzialne za choroby – zwłaszcza układu oddechowego. Nano-cząsteczki srebra, krążąc we wnętrzu klimatyzatorów, skutecznie likwidują drobnoustroje. Zastosowane w odkurzaczach, zarówno w ich filtrach, jak i pojemnikach na kurz, likwidują drobnoustroje zamieszkujące nasze podłogi, a szczególnie dywany, wprowadzając do obiegu czyste powietrze.

Srebro wykorzystywane jest dzisiaj nie tylko w technologiach przemysłowych, poza wyżej wymienionymi zastosowaniami coraz częściej słyszy się o zastosowaniu srebra koloidalnego w dziedzinie naszego zdrowia, głównie w medycynie naturalnej. Zwolennicy tej teorii uważają, że jest ono skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości m.in. skórnych, podnoszeniu odporności, a także działa jako naturalny antybiotyk i niszczy większość bakterii i wirusów, z którymi na co dzień się stykamy. Przeciwnicy srebra koloidalnego są sceptyczni, traktują je jako metal ciężki, a więc stanowiący zagrożenie dla naszego organizmu i zdrowia.

Gdy sprawa dotyczy naszego zdrowia, powinniśmy być ostrożni. Obserwujmy rozwój wiedzy naukowej na ten temat, bo dziś zdania są rzeczywiście podzielone, a zwolennicy i przeciwnicy toczą spory i przerzucają się „niepodważalnymi” argumentami.