Typowy dzień opiekunki do osób starszych w Niemczech

Wybierając ofertę pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech, panie zwracają szczególną uwagę na zakres obowiązków. Zazwyczaj ogłoszenia są do siebie podobne, ale w dużej mierze zależą od stanu zdrowia seniora. Opiekunka najczęściej zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego i pomaga osobie starszej w codziennych czynnościach.

Jak wygląda typowy dzień opiekunki do osób starszych w Niemczech?

Zazwyczaj rozpoczyna się on od pomocy podopiecznemu w porannej toalecie. Jego samodzielność zależy od stanu zdrowia, ale czasem wystarczy jedynie asystowanie i asekuracja podczas kąpieli. Jeśli jednak senior jest osobą leżącą, umyć i ubrać podopiecznego należy w łóżku. Często do osoby starszej przychodzi pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia, która zajmuje się higieną osobistą, a także rozdziela leki i ewentualnie wykonuje zastrzyk. Po porannej toalecie opiekunka przyrządza śniadanie i wspólnie z podopiecznym spożywają posiłek. Najczęściej do obowiązków opiekunów należy również robienie zakupów i utrzymywanie porządku w domu.

Te czynności wykonywane są po śniadaniu, gdy senior odpoczywa lub oddaje się swoim zainteresowaniom. Zazwyczaj między godziną 12 a 13 opiekunka przygotowuje i podaje obiad. Czasami się zdarza, że podopieczny wymaga pomocy przy jedzeniu. Zwykle po posiłku opiekunowie mają czas dla siebie, który mogą dowolnie wykorzystać. Senior najczęściej wówczas odpoczywa, śpi lub robi to, co lubi – ogląda telewizję, czyta gazety itp. Około godziny 18-19 opiekunka przyrządza kolację, a następnie pomaga w wieczornej toalecie. Gdy podopieczny pójdzie spać, ma ona wieczorny czas dla siebie. Niekiedy senior potrzebuje pomocy nocą, na przykład podczas korzystania z toalety.

Czym opiekunka do osób starszych w Niemczech się nie zajmuje?

W Niemczech zabronione jest, by opiekunka wykonywała czynności pielęgniarskie – ingerencja w powłoki skórne, podawanie insuliny, pomiar cukru, robienie zastrzyków, opatrywanie otwartych ran, a także rozdzielanie leków. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy ma ona duże doświadczenie i wcześniej pracowała w Polsce jako personel medyczny. Obowiązkiem opiekunki jest dopilnowanie, aby podopieczny zażywał niezbędne leki o wyznaczonych porach, natomiast ich rozdzieleniem zajmuje się niemiecka pomoc medyczna lub ktoś z rodziny. Do zakresu obowiązków opiekunki do osób starszych w Niemczech nie należą również prace fizyczne, polegające na sprzątaniu piwnic, strychów, pomieszczeń gospodarczych czy garaży. Zajmuje się ona jedynie dbaniem o czystość tych powierzchni, które są codziennie użytkowane przez podopiecznego.

Szukasz opiekunki do osób starszych? Odwiedź privatecare24.pl