Żeń-szeń – korzeń życia

Korzeń żen-szenia w medycynie chińskiej znany jest od wielu tysięcy lat. W ich języku określany jest słowem „ginseng” czyli „przypominający kształtem sylwetkę człowieka”. Od wieków uchodził za dar długowieczności, a nawet nieśmiertelności. Nierzadko zwany był zielem Bogów. Wierzono, że im bardziej jego kształt przypomina postać człowieka, tym większa jest jego moc lecznicza. Popularność żen-szenia nie osłabła i dziś nadal zadziwia swą leczniczą siłą, ale jego wszechstronne, dobroczynne oddziaływanie na nasz organizm potwierdza nie kształt, a naukowcy i ich wyniki badań.

Najbardziej wartościowy gatunek żen-szenia – Panax Ginseng – rośnie w Chinach i Korei, czyli na Dalekim Wschodzie. Znane są i inne gatunki: żen-szeń amerykański i żen-szeń syberyjski. Roślina ma swoje szczególne wymagania. Rośnie jedynie w zacienionych leśnych ostępach, słońce powoduje bowiem jej obumieranie i niszczy ją. Jednak – co ciekawe – nawet po obumarciu po wielu, wielu latach korzeń potrafi się odrodzić na nowo i rosnąć nadal, często nawet ponad sto lat. Ta zdolność do odradzania i długowieczności zachwycała i zachwyca, dając człowiekowi nadzieję w jego walce z upływem czasu i starzeniem się. Świeże korzenie żen-szenia suszy się, albo na słońcu – uzyskując żen-szeń biały, albo na parze, by otrzymać żen-szeń czerwony. Najwięcej aktywnych substancji znajduje się w korzeniach bocznych. Najważniejszą substancją jest ginsenozyd – unikalny związek w przyrodzie. Wszystkie substancje (łącznie jest ich ponad dwieście) wzmacniają, uodparniają i odmładzają, jednocześnie mając działanie uspokajające. Pomagają leczyć stres i wiele chorób o podłożu psychicznym. Ich aktywne działanie powoduje, że organizm człowieka działa sprawniej i fizycznie i umysłowo. Żen-szeń często polecany jest w stanach zmęczenia, osłabienia koncentracji, rekonwalescencji, czy tak często występującego dziś wypalenia zawodowego.

Preparaty z tej rośliny spożywane regularnie ułatwiają prowadzenie aktywnego i zdrowego życia. Poprawiają funkcjonowanie wielu narządów, wpływają korzystnie na pracę serca, często obniżają ciśnienie, regulują cholesterol i poziom cukru we krwi. Korzeń żen-szenia jest jednym z najstarszych afrodyzjaków, dlatego jego ekstrakt wykorzystywany jest w dziedzinie seksuologii. Sięgają po niego sportowcy i ludzie, którym nieobcy jest intensywny wysiłek fizyczny. Z uwagi na silnie energetyzujące i odmładzające właściwości żen-szeń trafił do kosmetologii, a jego ekstrakty wykorzystuje się powszechnie przy produkcji kremów, balsamów, żeli, maseczek i peelingów. Przyspieszają one odnowę naskórka, poprawiają ukrwienie skóry, a nawet potrafią zapobiegać łysieniu. Jeżeli mamy dostęp do naturalnego korzenia, możemy samodzielnie przygotować leczniczą herbatkę. Wystarczy czysty korzeń posiekać na drobne kawałki, gotując dość długo na wolnym ogniu. Po odcedzeniu wywar nadaje się do picia.

Korzystając z produktów dostępnych na rynku, które reklamowane są jako zawierające żen-szeń, zawsze należy być ostrożnym – wiele z nich ma w swoim składzie niewielkie ilości korzenia, lub nie posiada ich wcale. Dzieje się tak, gdyż popyt na że-szeń jest ogromny, a roślina należy do drogich, rzadkich i trudno osiągalnych. Wtedy pojawiają się tzw. podróbki. Produkty „żenszeniowe” dobrej jakości powinny zawierać wysoki poziom związków ginsenozydu. Żen-szeń jest z natury bezpieczny, ale zdarzają się osoby, u których może powodować niekorzystne działanie – np. rozdrażnienie, wzrost ciśnienia, czy bezsenność. Korzystanie z dobrodziejstw natury nie zwalnia nas z myślenia.